A hívek és támogatók lelkesen kiállnak az FNA mellett. De az első leíró mondatok után a többség automatikusan áttér egy nagyon humánus gondolatra, a szegények és elesettek támogatására. Vázlatunkban azt állítjuk, hogy ez téves felfogás - és még az elfogadottságát is nehezíti.
Nagyon gyakran előfordul, hogy a társadalom többsége egy irányban félreért egy-egy gondolatot és ténylegesen másnak hallja meg, mint ahogy az ténylegesen megszületett. Ilyen az FNA is. Ez történik Magyarországon, és a világ nagy részén is.
Az FNA pontos definíciója az, hogy: „mindenki a munkarészvételtől függetlenül egyenlő mértékben kapjon egy meghatározott mennyiségű pénzt a társadalom jövedelmeiből.” A túlnyomó többség viszont ezt úgy hallja, hogy a szegények, elesettek kapjanak bizonyos pénzt, hogy elfogadható megélhetéshez jussanak. Ez természetesen nagyon becsületes, humánus cél, de nem ez az FNA oka, célja. A tévesen értelmezett FNA-val félresiklik, mellékvágányra kerül a gondolat, és emellett számtalan problémát vesz magára, amelyek amúgy nem részei neki. Hangsúlyozom, hogy a szegények, elesettek támogatása nagyon humánus, de az FNA a fő célja mellett csak közvetetten, áttételesen és nagyon részlegesen segíti ezt a vitán felül humános célt.
A félreértelmezett FNA gyakori tünetei
A félreértelmezés leggyakoribb tüneteiből most felsorolunk néhány olyant, amely a vitákban szoktak megjelenni.
- Az FNA-ból nem lehet tisztességesen megélni.
- Az FNA lustává teszi az embereket, akik ezért kerülik a munkát.
- Az FNA-tól ellustult emberek nem kényszerülnek tanulásra, önfejlesztésre, ezért elkorcsosulnak.
- Az FNA-tól többen önkéntes munkanélküliséget választanának, de sokan kényszer munkanélkülivé válnának. A kényszer munkanélküliséggel azonban súlyos és nyomorult emberi életre jutnak és feleslegesnek érzik magukat a társadalomban.
Ezek mind zömmel igaz, és súlyos emberi problémák, amelyeket kezelni kell a társadalomnak, de ehhez nincs tényleges köze az FNA gondolatnak.
Az FNA valódi kiváltó oka és következménye
A gépi civilizációra áttérve a társadalom egyre kevesebb emberi munkaszükséglettel biztosítja magának az egyre nagyobb és jobb megélhetési javakat. Ez feltartóztathatatlan és szakadatlanul erősödő folyamat. Az emberek kétfajta módon reagáltak és reagálnak erre. 1. A munkaidő csökkentésével, és 2. a létszükségleti javak egyre nagyobb tömegének a munkarészvételtől független elosztásával. Természetesen ezt a kétfajta módot csak sok konfliktussal képesek kezelni, de más megoldás nincs, ezért rákényszerülnek ezekre. Ez az FNA tényleges kiváltó oka és nem a szegények humánus támogatása.
Akkor az FNA hívei mit tegyenek?
Örömmel tudomásul vesszük, ha áttételesen egyúttal több humánus cél is érvényesülhet, de azt is tudjuk, hogy ez nem az FNA közvetlen dolga, célja. Az FNA-val kapcsolatos társadalmi diskurzusból ki kell kapcsolnunk a szegénységi problémákat. Ehelyett arra kell fordítani az energiákat, hogy a folyamatosan változó világban mennyi pénzbeli jövedelmet lehet az FNA-ra fordítani. Folyton vizsgálni kell a piaci hatásokat, a rendelkezésre álló javakat, és egyéb gazdasági tényezőket.
És mit kell tenni a szegénységgel? Ugyan azt, mint eddig kellett (volna) tennie a társadalomnak. Nagyon sokrétű programokkal, százfajta megoldással, minél inkább az egyes szegény emberre és családra fókuszálva kell keresni a megoldásokat. Nem szabad ezt egy teljesen más célú technikától várni.
dr Németh Tibor
Posztunk kapcsolódik egy korábbi írásunkhoz: http://szazad21.blog.hu/2018/04/24/halat_halot_vagy_halastavat
Az utolsó 100 komment: