A kérdés: mindent egybevéve, a világ helyzete javul vagy rosszabbodik - vagy nem is változik? Nagyon kevés ember gondolja úgy, hogy bármi is javulna - a svédek 10, az amerikaiak 6 és a németek mindössze 4 %-a. Pedig a világ ma egészségesebb, gazdagabb és képzettebb, mint valaha.
Mit tekintsünk bizonyítéknak? Azt kell megnéznünk, hogyan változott a világ - történelmi perspektívából nézve. Világunk egészét kell vizsgálnunk, az emberek összességére kell, hogy igaz legyen. Az általános életkörülmények története - mindannyiunk története.
A tanulmány 6 területet vizsgál, (1) Szegénység, (2) Írás/olvasás (3) Egészség (4) Szabadság (5) Demográfia (6) Iskolázottság, az elemzések viszonylag alacsony angol ismerettel is nagyrészt érthetők.
https://ourworldindata.org/a-history-of-global-living-conditions-in-5-charts/
A szerző következtetése
Az életkörülményeink sikeres átalakulása csupán az emberi együttműködés miatt vált lehetővé, ilyen változást egyénileg nem tudtunk volna elérni. Közös gondolkodásra és együttműködő erőfeszítésre van szükség ilyen fejlődéshez.
Vannak azonban még komoly problémák. A fentiek egyáltalán nem adhatnak okot arra, hogy megelégedjünk. Ellenkezőleg: mindez rámutat arra, hogy még sok teendőnk van: a szegénység eddigi leggyorsabb csökkentése óriási eredmény, de tűrhetetlen, hogy tízből egy ember még mindig mélyszegénységben él; nem fogadhatjuk el a szabadságjogaink eddigi vagy újabb korlátozását sem. Az is egyértelmű, hogy az ember által a környezetre gyakorolt hatás elfogadhatatlan mértékű, veszélyezteti a bioszférát és a klímát, ezért ezt a hatást sürgősen vissza kell szorítanunk.
Egyáltalán nem biztos, hogy előre tudunk lépni, egyáltalán nem törvényszerű, hogy az életkörülmények tovább javulnak. Szélesebb kitekintésben azonban világos, hogy az elmúlt 200 év jobban lehetővé tette, hogy ezeket a problémákat megoldjuk. A problémák - különösen a súlyosak - megoldása mindig közös vállalkozás. De az együttműködni képes emberek csoportja ma sokkal erősebb, mint bármikor is volt ezen a Földön. Láthatjuk az idők során bekövetkezett változásokat: a világ ma egészségesebb, gazdagabb és képzettebb, mint valaha.
Ahhoz, hogy bátorítást merítsünk belőle, jobban meg kell ismernünk a történelmünket. Számít, hogy mit mondunk el magunknak a történelmünkről és a korunkról. Mivel a reményeink és a jövő építésére irányuló törekvéseink elválaszthatatlanul összefüggnek azzal, ahogy a múltunkat látjuk, fontos megérteni és kommunikálni az eddigi globális fejlődést. Az, hogy pozitívan tekintsünk a saját és társaink törekvéseire - alapvető feltétele erőfeszítéseink eredményességének. Ha tudjuk, hogy milyen hosszú utat tettünk meg az életkörülmények javításában, és hogy a munkánk érdemes volt, az mindenkiben önbecsülést kelt. Ez elengedhetetlen feltétele az önfejlődésnek.
A szabadság elképzelhetetlen a szabad emberekbe vetett hit nélkül. És ha nem ismerjük a történelmünket és hibásan a valósággal ellentétes dolgokban hiszünk, akkor az egymásba vetett hit elvesztését kockáztatjuk.